تبلیغات
گنــاوه نویــن - انجام بزرگ‌ترین آزمایش علمی جهان

 انجام بزرگ‌ترین آزمایش علمی جهان

بزرگ‌ترین آزمایش تاریخ فیزیك انجام شد.سه دهه پس از ارائه ایده خلق مصنوعی آغاز كائنات با به گردش درآمدن كامل ذرات پروتون در تونل 27 كیلومتری حلقوی در حاشیه شهر ژنو، نظریه‌ذرات بنیادی آزمایش شد. بیش از ده هزار دانشمند از ‌85‌كشور از جمله ایران كه حدود یك سوم آنان درجه دكتری فیزیك دارند در اجرای این پروژه همكاری كردند. در این آزمایش در دستگاهی متشكل از یك حلقه حاوی مغناطیس‌های بسیار سرد با پیرامونی برابر 27‌ كیلومتر در عمق یكصدمتری زمین در دو سوی مرز سوئیس و فرانسه دو پروتون با سرعت ‌11‌هزار دور در ثانیه در جهت‌های مخالف به دور این حلقه عظیم می‌چرخند تا از برخورد آنها ذرات ناشناخته پدید آید. ماشین 10 میلیارد دلاری برای آزمایش بیگ‌بنگ مصنوعی یا انفجار بزرگ كه زمان آغاز خلقت است، در نزدیكی مرز فرانسه و سوئیس قرار دارد و با استفاده از آن قرار است راز خلقت و نحوه تكوین حیات با روش علمی گشوده شود.


انجام این پروژه با مشكلات فنی زیادی روبه‌رو بوده و با دو سال تاخیر به مرحله اجرا درمی‌آید. آغاز به كار ماشین یاد شده كه به (‌) Large Hadron Collider معروف شده است پس از سال‌ها صرف وقت و با تلاش بیش از 8 هزار دانشمند فیزیك از 85 كشور جهان عملی شده است.این وسیله شگفت‌انگیز قرار است آنچه به عنوان سیاه‌چاله (فضایی) نامیده شده را در اندازه‌ای فوق‌العاده كوچك تولید كند. هدف آن است كه ذرات اتم در درون این دستگاه با سرعت نزدیك به نور با یكدیگر برخورد كنند و شرایطی مانند شرایطی كه دانشمندان آن را فرضیه <بیگ بنگ> یا انفجار بزرگ می‌نامند، به‌وجود آورند تا نتایج ناشی ازآن را مشاهده كنند. فیزیكدانان می‌گویند كه جهان هستی و كیهان 15 میلیارد سال پیش با چنین پدیده‌ای خلق شد و سپس ستارگان، سیارات و سرانجام سیاره زمین با گسترش آن در كهكشان پدید آمدند.


هدف آن است كه ذرات اتم در درون این دستگاه با سرعت نزدیك به نور با یكدیگر برخورد كنند و شرایطی مانند شرایطی كه دانشمندان آن را فرضیه <بیگ بنگ> یا انفجار بزرگ می‌نامند، به‌وجود آورند تا نتایج ناشی ازآن را مشاهده كنند. ‌ با كمك ماشین یاد شده، شعاع‌های حاوی ذرات پروتون (از مشتقات اتم) با سرعت به یكدیگر تابیده و با هم برخورد می‌كنند. در نتیجه برخورد مستقیم آنها انتظار می‌رود حرارتی ایجاد شود كه مقدار آن یك تریلیون درجه سانتیگراد تخمین زده می‌شود. حرارت ناشی از برخورد (به هم كوبیده شدن) مشتقات اتم به ایجاد نقطه سیاهی می‌انجامد كه دارای غلظت فوق‌العاده‌ای است. این غلظت بالا، به نوبه خود جاذبه‌ای ایجاد می‌كند كه در نتیجه آن محیط اطراف نقطه سیاه، به درون آن بلعیده (جذب) می‌شوند كه سیاهچاله است. كارشناسان می‌گویند كه كشفیات ناشی از تجربه این ماشین می‌تواند به گشودن راه‌های تازه در جهت دست یافتن به منابع بیكران انرژی منجر شود. به جز كنجكاوی بشر برای گشودن راز خلقت، دست یافتن به منابع تازه انرژی نیز از جمله انگیزه‌های مجریان این پروژه شگفت‌انگیز است

منبع:اعتماد ملی

نوشته شده توسط علی كرم نیـــــــــرم - | نظر شما در مورد این مطلب (- -)