تبلیغات
گنــاوه نویــن - ۲۱ سالگی صنعت ارتباطات سیار

                                                  ۲۱ سالگی صنعت ارتباطات سیار

۲۱ سال قبل توافق تاریخی منعقد شده در كپنهاگ میان 15 اپراتور مخابراتی از 13 كشور جهان به شكل‌گیری سیستم جهانی ارتباطات همراه (GSM) و صنعت ارتباطات همراه منجر شد كه امروزه به بیش از 3 میلیارد نفر در 218 كشور جهان خدمات‌رسانی می‌كند.

این توافق‌نامه‌ و یادداشت تفاهم در هفتم ماه سپتامبر 1987، پایه‌ریزی نخستین سیستم سلولاری دیجیتالی گسترده اروپا را در پی داشت كه خیلی زود به اولین سیستم ارتباطات همراه جهانی تبدیل شد و مورد استفاده بیش از 700 اپراتور تلفن همراه قرار گرفت.

GSM كه در ابتدا به‌عنوان Groupe Special Mobile شناخته شده بود برای ایجاد یك استاندارد واحد تلفن همراه در اروپا و جایگزین كردن آن با سیستم‌های آنالوگ غیرمنطبق متعدد مورد استفاده در آن زمان طراحی شد و جالب است كه در ابتدا به هیچ‌وجه به عنوان یك سیستم جهانی طراحی نشده بود اما بعدها مورد استفاده كشورهای دیگر قرار گرفت و Groupe Special Mobile به Global System for Mobile Communication تبدیل شد.

در سال 1989 مسوولیت GSM به موسسه‌ی استاندارد مخابرات اروپا (ETSI) واگذار و فاز نخست آن در سال 1990 عرضه شد؛ اولین شبكه GSM در سال 1991 توسط Radiolinja در فنلاند و با زیرساخت فنی مشترك از سوی اریكسون راه‌اندازی شد و در ماه ژوئن سال 1992 اولین توافق‌نامه رومینگ مشترك بین مخابرات فنلاند و ودافون در انگلیس منعقد شد.

امروزه خانواده فن‌آوری‌های GSM به میزان 85 درصد از بازار سرویس‌های ارتباطات سیار بین‌المللی را تشكیل می‌دهند و هر ساله كاربران تلفن همراه بیش از یك میلیارد دستگاه جدید خریداری كرده و بیش از هفت تریلیون دقیقه مكالمه كرده و 5/2 تریلیون پیام كوتاه ارسال می‌كنند.

نخستین توافق‌نامه‌ی یادداشت تفاهم در هفتم ماه سپتامبر 1987 توسط كشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان، دانمارك، فنلاند و نروژ، سوئد، بلژیك، ایرلند، هلند، پرتقال و در دهم ماه سپتامبر همان سال توسط اسپانیا امضا شد.

GSM شبكه سلولاری است كه در چهار فركانس مختلف عمل می‌كند؛ اكثر شبكه‌های GSM در باند‌های 900 تا 1800 مگاهرتز فعالیت می‌كنند و برخی از كشورها در قاره‌ی آمریكا از جمله كانادا و آمریكا از باندهای فركانس 1800 مگاهرتز استفاده می‌كنند كه پیش از آن مورد استفاده قرار گرفته بودند و باندهای فركانس 400 و 450 مگاهرتز نیز در برخی كشورها مانند اسكاندیناوی كه پیش از آن برای سیستم‌های نسل اول از آن بهره برده بود، مورد استفاده هستند.

استاندارد GSM به كاربران امكان می‌دهد با استفاده از قابلیت رومینگ در هر كشوری از جهان با تلفن همراه خود به مكالمه بپردازند و مزیت آن نسبت به سیستم نسل اول تلفن همراه كیفیت دیجیتالی برقراری مكالمات با تلفن همراه و سرویس‌های جانبی مانند پیام كوتاه است.

همچنین این استاندارد به اپراتورهای شبكه امكان می‌دهد كه لوازم و تجهیزات جانبی گوشی‌های همراه با مارك‌های مختلف را به‌كار بگیرند.

یكی از ویژگی‌هایی كلیدی GSM، دستگاه شناسایی مشترك SIM است كه به سیم‌كارت معروف است كه یك كارت هوشمند جدا شدنی است كه حاوی اطلاعات ثبت شده مشترك و شماره‌های تلفن است كه به كاربران امكان می‌دهد اطلاعاتشان را در گوشی‌هایشان نگه‌داری كنند.

برخی از كاربران می‌توانند اپراتور خود را تغییر دهند، اما گوشی خود را با تغییر سیم‌كارت حفظ كنند؛ تعدادی از اپراتور‌ها این ویژگی را مسدود می‌كنند تا هر تلفنی تنها با یك سیم‌كارت كار كند؛ این عمل به قفل سیم‌كارت معروف بوده و در برخی از كشورها غیرقانونی است به طوری‌كه در استرالیا، كانادا،‌ اروپا و آمریكا بسیاری از اپراتورها تلفن‌های همراهی را كه می‌فروشند قفل می‌كنند تا تلفن‌هایی كه در اختیار مشتركانشان قرار می‌دهند تنها در شبكه آن‌ها كار كند.

اما در برخی كشورها مانند بلژیك و هند تلفن‌ها به صورت غیرقفل شده به فروش می‌رسند. GSM با سطح امنیتی متوسطی طراحی شده و سیستم امنیتی آن با استفاده از رمز عبور به مشترك امكان می‌دهد با نزدیك‌ترین آنتن تلفن همراه ارتباط برقرار كند.

منبع:ایسنا

نوشته شده توسط علی كرم نیـــــــــرم - | نظر شما در مورد این مطلب (- -)