تبلیغات
گنــاوه نویــن - خاتمی از انتخابات میگوید
                                          خاتمی از انتخابات میگوید
 رئیس جمهور سابق کشورمان گفت: اگر مطالبی که خلاف واقع است به عنوان دستاورد مطرح شود، اثر بسیار منفی در جامعه دارد.

بنابراین گزارش سید محمد خاتمی طی سخنانی در دیدار با جمعی از نمایندگان اصناف و حوزه اجتماعی گفت: انتخابات مجرا و مسیر صحیحی است که مردم باید از طریق آن حاکمیت بر سرنوشت شان را رقم بزنند و باید به آن از جهات مختلف اهتمام کنیم به شرط اینکه همه زمینه‌‏ها و اسباب برگزاری انتخابات درست که در آن رای مردم تاثیرگذار باشد و از آن حفاظت شود، بروز پیدا کند.

وی در ادامه اظهار داشت: اگر نیمی از مردم کشور در انتخابات شرکت نمی‌‏کنند باید علت عدم شرکت مردم در انتخابات جستجو شود زیرا انتخابات گسترده نشانه تقویت حاکمیت مردم است و نظام در سایه آن مستحکم‌‏تر و جامعه مطلوب‌‏تر اداره می‌‏شود.

خاتمی تاکید کرد: هر چه مشارکت بیشتر باشد، برآیند خواست مردم قابل اعتمادتر و کارآمدتر خواهد بود. انتخابات بسیار مهم است ولی در عین حال باید این انتظار را داشت که انتخابات درست در مسیر خود باشد تا مردم هم با اشتیاق شرکت کنند.

سید محمد خاتمی با اشاره به انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت: معتقدم پیش از اینکه بگوئیم چه کسی بیاید؛ باید از آن صحبت کرد که چگونه باید آمد؟ طبیعی است باید برنامه‌‏ای باشد که مشخص کند چه کار باید انجام شود و این برنامه باید منطبق بر شرایط موجود داخلی، منطقه‌‏ای، جهانی باشد؛ ما که در خلاء زندگی نمی‌‏کنیم! با شعار هم نمی‌‏شود، پیش رفت.
رئیس بنیاد باران تاکید کرد: برنامه باید بر خواسته‌‏های جدی مردم منطبق باشد؛ نه اینکه بگوئیم مردم این را می‌‏خواهند، ولی مردم چیز دیگری بخواهند و نیز مسائل باید با معیارهای علمی و دقیق تبیین شده باشد.

خاتمی اظهار داشت: فکر می‌‏کنیم اصلاح‌‏طلبان واقعی امر مبهمی ندارند که اگر در عرصه سیاسی، اقتصادی، بین المللی بیایند چه کار خواهند کرد؛ به خیلی چیزها معتقدیم و سعی کرده‌‏ایم اینها بصورت برنامه باشد؛ از جمله برنامه چهارم که آن جور که باید و شاید پیگیری نشد.
رئیس‌‏جمهور سابق با اشاره به اینکه معتقد است برنامه چهارم علمی‌‏ترین برنامه‌‏ای بودکه در جهت چشم انداز قرار داشت؛گفت:چشم‌‏اندازی که پس از بحث در مجمع و تایید مقام رهبری، تصویب شد.این برنامه نسخه‌‏ای بود که اگر در مسیر خود پیش می‌‏رفت بسیاری از دردهای کشور را درمان می‌‏کرد برای ما که باید در سال 1404 برترین قدرت منطقه‌‏ای باشیم.متاسفانه نه تنها برنامه اجرا نشد بلکه در جهت چشم انداز هم حرکت نکردیم.

خاتمی افزود: معلوم است در عرصه سیاست، روابط بین الملل، داخلی، فرهنگی، علمی و دانشگاهی، اقتصادی چه کارهایی می‌‏شود کرد و چه کارهایی باید کرد. البته به تناسب زمان و شرایط ممکن است بعضی محورها پررنگ‌‏تر باشد بعضی‌‏ها کمرنگ‌‏تر شود.

وی تصریح کرد: مهم این است که چقدر می‌‏توان امیدوار بود آن برنامه‌‏ها پیاده شود. دولت در یک مجموعه کار می‌‏کند. دولت که فعال مایشاء نیست که هر کاری می‌‏خواهد انجام دهد. اگر برنامه‌‏ای داده شود ومردم امیدوار شوند و رای هم بدهند ولی مجموعه ناسازگاری کند حتی به صورت مانع دربعضی موارد دربیاید این فایده ندارد! باید فکر کنیم چه کار باید کرد؟ باید برنامه صحیح باشد و مجموعه نظام هم در ا ین زمینه کمک کند تا مردم دلسرد نشوند.

خاتمی با اشاره به اینکه اگر مانع وجود دارد باید به موانع اندیشید، خاطرنشان کرد:حتی می‌‏توان روی افراد به این صورت فکر کرد که چه کسانی اگر بیایند با آن موانع ساختاری کمتر روبرو خواهند بود ؟ولو اینکه آن فرد مطلوبیت ایده‌‏آل که اکثریت می‌‏خواهند، نداشته باشند و بتواند در مسیر درست کار کند.

رئیس بنیاد باران در ادامه گفت: برای اینکه مملکت در مسیر آرمان‌‏های انقلاب، نظام و مردم باشد و در جهت مصالح کشورصورت گیرد؛باید همه جهات را دید.

سید محمد خاتمی تاکید کرد: بارزترین مشخصه نظام ما به عنوان ایرانی و کسی که انقلاب‌‏مان رنگ و بوی دینی داشته و مردم به آن و به قانون اساسی رای داده‌‏اند. مبنای این نظام باید راستی و صداقت باشد زیرا یکی از خصوصیات ایرانی صداقت ؛راستی ،حق خواهی و حق پرستی است و اینکه مهمترین تکیه ادیان روی حق و صدق بوده است؛ اسلام هم بطور خاص روی راستی و درست عمل کردن تکیه کرده است.

وی افزود:کشور ما از نظر فنی، اقتصادی و تکنولوژی عقب افتادگی‌‏های بزرگی داشته که باید به سرعت آنها راحل کنیم. آنچه که ما امروز می‌‏توانیم، عرضه کنیم که با نظام‌‏های دیگر متفاوت باشیم، این است که باید راست بگوییم و با مردم درست رفتار کنیم.

خاتمی در ادامه گفت: در مورد دورغ یک جنبه واقعیت، دروغ است و جنبه دیگر جنبه حقوقی و قانونی دروغ است.دروغ بیانی است که مطابق با واقع نباشد؛ مثل اینکه وقتی روز است بگوئیم شب است. البته از نظر حقوقی مساله این است کسی آگاهانه بیانی داشته باشد که مطابق با واقع نیست و خلاف واقع را بیان کند که از نظر قانونی و حقوقی و اخلاقی کار ناپسندیده‌‏ای را انجام داده است.


رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ‌‏ها و تمدن‌‏ها افزود: اگر مطالب گفته شده مطابق واقعیت نبود ولو با حسن نیت و در اثر بی‌‏اطلاعی آن دورغ اثر وضعی خود را خواهد داشت؛ شاید آن کسی که دروغ گفته مورد مواخذه قرار نگیرد؛ اما اگر مسوولان کشور مطالبی گفتند که خلاف واقع بود و این موضوع را مردم با تمام وجود فهمیدند که خلاف واقع است ؛‌جامعه و نظام متهم شد که راست نمی‌‏گوید ،این بزرگترین ضربه‌‏ای است که روحیه ملت ، اصل نظام و انقلاب لطمه وارد می‌‏شود.

سید محمد خاتمی تاکید کرد: بدتر از این ، آن است که اگر آنچه با واقعیت منطبق نیست؛ گفته شود و انجام شود و این‌‏طور القا یا تلقی شود که اینها شعارهای انقلاب و اسلام است؛ آیا این قضاوت ایجاد نمی‌‏شود که انقلاب و اسلام هم با مطالب خلاف واقع سازگار است؟ آیا این خدمت به انقلاب است ؟

رئیس جمهور سابق کشورمان با اشاره به اینکه اگر مطالبی که خلاف واقع است به عنوان دستاورد مطرح شود، اثر بسیار منفی در جامعه دارد خاطر نشان کرد: شاید همین باشد که مردم احساس ناامیدی کنند. متاسفانه گاه مطالبی گفته می‌‏شود که با واقعیت منطبق نیست و به ملت و گذشتگان جفا می شود.


وی در ادامه گفت: بنده درآستانه انتخابات سال 76 در حسینیه ارشاد ،در جمع عظیم صنوف و تولیدکنندگان و بازرگانان گفتم موتور محرکه جامعه در همه بخشها بخصوص اقتصاد، بخش خصوصی است.
خاتمی خاطر نشان کرد: در کشور ما بخش خصوصی بسیار مظلوم است. دیدگاهی وجود داردکه با بخش خصوصی بد است . دوم اینکه اصلاً بخش خصوصی نداریم؛ همه بکوشیم بخش خصوصی در این کشور ایجاد شود، کار کند، تضمین ها و ضوابطی باشد که بخش خصوصی در آن ضوابط با اطمینان و امنیت‌‏خاطر کارش را انجام دهد و بستر سازی شود که بتواند راه برود. این اموردر این کشور باید توسط دولت و نظام تامین شود.


سید محمد خاتمی در ادامه گفت: باید برای ایجاد و تداوم بخش خصوصی زمینه سازی کنیم؛حساب ذخیره ارزی، وجوه اداره شده، لایحه سرمایه گذاری خارجی، اصلاح سیستم مالیاتی و تامین اجتماعی از کارهای بزرگی بود که در دولت اصلاحات برای کمک به بخش خصوصی و رونق اقتصادی انجام گرفت. آیا امروز هم در همین جهت‌‏ها پیش می‌‏رویم یا خیر؟
رئیس جمهور سابق کشورمان با اشاره به اینکه ایران کشور بسیار عظیم و بزرگی است و امکانات بزرگی دارد،خاطر نشان کرد:ایران می تواند در عرصه جهانی جایگاه بالاتری داشته باشد ؛زیرا نیروی خوبی دارد، بخصوص نیروی تولید کننده که باهوش و قدرت مدیریت بالا کار می‌‏کند. باید زمینه‌‏ای فراهم کرد که به سرعت مملکت به جلو رانده شود.

خاتمی افزود: دنیا دارد جلو می‌‏رود اگر می‌‏خواهیم در سال1404 جزء برترین کشورهای منطقه باشیم باید دید در همین چند سال آنها چه کرده‌‏اند و ما چه کرده‌‏ایم؟ باید به ملت اعتماد کنیم؛ علم و تحقیق را مورد حمایت قرار دهیم.

رئیس بنیاد باران در ادامه گفت: عدالت اجتماعی بسیار مهم است. ولی اشتباه است اگر تصور شود که عدالت اجتماعی در عدالت اقتصادی و عدالت اقتصادی در اقتصاد صدقه‌‏ای خلاصه شود.
سید محمد خاتمی با اشاره به اینکه اگر عدالت، دادن حق به ذی حق است ؛از جمله مهمترین حقی که خدا به مردم داده و در قانون اساسی آمده است حق حاکمیت مردم بر سرنوشت شان است، تصریح کرد: اینکه خود مردم تصمیم بگیرند و ما بعنوان نظام از آنها حفاظت کنیم.

این عدالت است؛ عدالت اقتصادی هم در جای خود مهم است که با فعال شدن بخش اقتصاد؛ زمینه سازی برای اشتغال و تولید و البته توزیع مناسب فراهم می‌‏شود که در این عرصه فعالیت بخش خصوصی بسیار مهم است.منبع:ایلنا

نوشته شده توسط علی كرم نیـــــــــرم - | نظر شما در مورد این مطلب (- -)