تبلیغات
گنــاوه نویــن - نحوه پذیرش بومی كنكور87
نحوه پذیرش بومی كنكور87
معاون سازمان سنجش آموزش كشور با تشریح جزییات و چگونگی پذیرش بومی در كنكور87، از اختصاص80 تا90 درصد ظرفیتهای شبانه به داوطلبان بومی، اختصاص 40 درصد ظرفیت به رزمندگان در گزینش بومی و اختصاص حدود 80 درصد ظرفیت رشته‌های استانی، ناحیه‌ای و قطبی به داوطلبان سهمیه‌های مختلف آن استان، ‌ناحیه یا قطب خبر داد.

 توكلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به متناسب نبودن گسترش رشته‌های مختلف تحصیلی با تعداد داوطلبان در سطح كشور، گفت: برای جلوگیری از بروز مشكلات مختلف آموزشی، رفاهی و تحصیلی برای پذیرفته شدگان و موسسات آموزشی، گزینش دانشجو با توجه به ماهیت هر یك از رشته‌های تحصیلی و گستردگی آنها در سطح كشور به صورت بومی انجام می‌شود.

وی اجرای طرح پذیرش بومی دانشجو را به دلیل رفع مشكلات خوابگاهی عنوان كرد و گفت: مشروط و اخراج شدن برخی دانشجویان، دور بودن از محیط خانواده و مشكلات ناشی از آن، مشكل اداره خوابگاه‌های استیجاری و غیر استاندارد بودن آنها و افت تحصیلی برخی از این مشكلات است.

وی با بیان اینكه پذیرفته‌شدگان شهرها ونواحی مختلف كشور به خصوص مناطق محروم پس از فراغت از تحصیل ، تمایلی به بازگشت به مناطق خود ندارند، اظهار كرد: تشدید مهاجرت به شهرهای بزرگ و كمبود نیروی انسانی متخصص در مناطق 2 و 3 و اظهار نگرانی استانهای محروم از پر شدن ظرفیت آنها به وسیله دانشجویان غیربومی از جمله مشكلات این مناطق است كه منجر به طراحی پذیرش بومی شده است.

 توكلی با بیان اینكه رشته‌های استانی رشته‌هایی هستند كه در اكثر استانها گسترش داشته و از نظر كاربردی نیز فارغ‌التحصیلان آن نیاز استان را تامین می‌كنند، گفت: رشته‌های ناحیه‌ای، رشته‌هایی هستند كه در اكثر استانها وجود نداشته ولی در چند استان مجاور كه به عنوان یك ناحیه تلقی می‌شوند موجود باشند.

وی با بیان اینكه از مجموع چند استان مجاور، یك ناحیه بومی ایجاد می‌شود، اظهار كرد: ناحیه یك شامل استانهای تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مركزی، ناحیه 2 شامل استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل،‌ ناحیه 3 شامل استانهای اصفهان، چهار محال و بختیاری و یزد، ناحیه 4 شامل استانهای سیستان و بلوچستان و كرمان، ناحیه 5 شامل استانهای بوشهر، فارس، كهكیلویه و بویراحمد و هرمزگان، ناحیه 6 شامل استانهای كردستان، كرمانشاه و همدان، ناحیه 7 شامل استانهای ایلام، خوزستان و لرستان، ناحیه 8 شامل استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و ناحیه 9 نیز شامل استانهای گلستان، گیلان و مازندران است.

به گفته معاون سازمان سنجش رشته‌های قطبی رشته‌هایی هستند كه در اكثر نواحی وجود نداشته ولی در چند ناحیه مجاور كه به عنوان یك قطب تلقی می‌شود، موجودند، همچنین رشته‌های كشوری شامل رشته‌هایی هستند كه در اكثر قطبهای كشور وجود نداشته و تنها در معدودی از دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند.

وی ادامه داد: حدود 80 درصد ظرفیت رشته‌های استانی، ناحیه‌ای و قطبی به داوطلبان سهمیه‌های مختلف آن استان، ‌ناحیه یا قطب اختصاص داده می‌شود و20 درصد مابقی آن بدون در نظر گرفتن نوع سهمیه به سایر داوطلبان اختصاص می‌یابد.
توكلی بابیان اینكه در گزینش بومی 40 درصد ظرفیت به رزمندگان تعلق می‌گیرد، گفت: حدود 20 درصد ظرفیت رشته‌های استانی،‌ ناحیه‌ای و قطبی آزاد تلقی می‌شود و كلیه داوطلبان بدون اعمال هیچ سهمیه‌ای می‌توانند در آن رقابت كنند.

وی با بیان اینكه كلیه رشته‌های شبانه استانی تلقی می‌شوند، گفت: 80 تا 90 درصد ظرفیت رشته‌های شبانه به داوطلبان بومی هر استان تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینكه كلیه رشته‌های موسسات غیرانتفاعی ناحیه‌ای تلقی می‌شوند، اظهار كرد: كلیه رشته‌های نیمه متمركز كشوری، كلیه رشته‌های نیمه حضوری استانی و گزینش برخی از رشته‌های تحصیلی تعداد معدودی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، به صورت خاص می‌باشد كه در ستون توضیحات جدول مربوطه در دفترچه انتخاب رشته به آن اشاره شده است.

معاون سازمان سنجش در خاتمه با اشاره به گزینش بومی خاص در دانشگاه پیام نور، عنوان كرد: داوطلبان بومی استانهای محروم كشور شامل استانهای ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، كردستان، كرمانشاه، كهكیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان می‌توانند در طرح گزینش 500 نفر داوطلب مناطق محروم نیز شركت كنند كه این رشته‌ها در پایان هر یك از گروه‌های آزمایشی دوره روزانه درج شده است .

نوشته شده توسط علی كرم نیـــــــــرم - | نظر شما در مورد این مطلب (- -)