تبلیغات
گنــاوه نویــن - به بهانه‌ی روز "خبرنگار

و به قلم که توتم من است..."؛ تنها وسیله‌ات برای احیای حق عامه، قلم است و در میان ورقه‌های تقویم روزی به نام تو مزین شده، 17 مردادماه، روز خبرنگار، روزی كه از شهادت یك خبرنگار گواهی می‌دهد و شاید همین واقعه نمادی باشد بر آنچه كه بر اهالی این حرفه می‌گذرد و مظلومیت تو را بازگو می‌كند. تویی كه تنها با قلمی بر دست یا دوربینی بردوش باید زیبایی‌ها و زشتی‌های را ترسیم‌ می‌كنی و رسالت و مسوولیت حكم می‌كند نسبت به اتفاقاتی که در اطرافت رخ می‌دهد خاموش نباشی، زیرا دیگران از تو كه وظیفه‌ات آگاه كردن است انتظار دارند.

به گزارش خبرنگار رسانه‌ی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، امروز روز خبرنگار است، شاید بهانه‌ای باشد به خود بنگریم كه برای كدامین هدف پا به این عرصه گذاشته‌ایم؛ می‌گویند اهمیت حرفه‌ی خبرنگاری از حرفه‌ی قضاوت مهمتر است چرا كه قاضی با حقوق فردی سروكار دارد، اما روزنامه‌نگار با حقوق اجتماعی.

اگر خبرنگار یك نارسایی را در جایی لاپوشانی كند، نقد نكند یا از افشای سوء استفاده و فساد چشم‌پوشی كند، به منافع ملی خیانت كرده است.

خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان‌بار در دنیا به حساب می‌آید و كسی در این حرفه گام می‌نهد، مسوولیت اجتماعی دارد زیرا خبرنگاری پیش از آنكه یك شغل اقتصادی باشد، یك وظیفه و مسوولیت اجتماعی است و از این رو بعد اقتصادی حرفه‌ی روزنامه‌نگاری نسبت به مسوولیت اجتماعی آن در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد و كسانی كه به این حرفه وارد می‌شوند، در وهله اول، باید نگران مسوولیت اجتماعی خود باشند.

باید پذیرفت كه اطلاعات، نه یك كالای بازرگانی كه نوعی خدمت اجتماعی است، از این منظر روزنامه‌نگاران به عنوان كسانی كه در كار تولید، پردازش و نشر اخبار و اطلاعات هستند نمی‌توانند به این حرفه تنها از منظر تامین منافع شخصی و كوشش برای پیش بردن مقاصد حرفه‌یی یا حتی تامین منافع صاحبان و مدیران رسانه نگاه كنند، چرا كه در برابر جامعه مسوولند.

مروری بر اعلامیه‌ی 1978 یونسكو در مورد حقوق مسوولیت‌های روزنامه‌نگار، تاكیدی بر این ادعاست؛

‎«حق دسترسی به اخبار واقعی، از ضرورت شناخت شرایط ‏محیط زندگی، برای رفع‎ ‎نیازهای اجتماعی و نگهبانی از منافع ملی، سرچشمه ‏می‌گیرد. در این بین وظیفه‎ ‎اصلی روزنامه‌نگاران آن است كه اطلاعات صحیح، جامع و كامل در ‏مورد موضوعات مربوط به نیازهای جامعه و منافع ملی، در ‏اختیار مردم بگذارند و ‎به عبارت دیگر، موظفند تمام اطلاعاتی را كه شهروندان برای ‏مشاركت فعال در زندگی مدنی به آن‌ها نیاز دارند، آماده كرده و به آنان ‏ارایه كنند»‎.

گذشته از اینها بزرگداشت روز خبرنگار، هر چند تجلیل از قداست قلم و تكریم از فعالان مطبوعات و رسانه‌ها به عنوان چشمان تیز بین جامعه است، اما نمی‌توان از مشكلات خبرنگاران و رسانه‌ها غافل بود. درست است كه با تخصصی شدن دایره نظام رسانه‌یی کشور اکنون خبرنگاران جایگاه مناسبی را در افکار عمومی به دست آورده‌اند، اما هنوز یک پرسش باقی است، به راستی وظیفه‌ی دفاع از حقوق خبرنگاران بر عهده‌ی کیست؟

وقتی رسانه‌یی تعطیل می‌شود، خبرنگار آن رسانه چه باید بكند آیا خبرنگار به این سرنوشت محكوم شده‌ كه چند صباحی را در آن رسانه مشغول باشد و با وقوع اتفاقی باید به رسانه دیگری كوچ كند؟

آیا قسمت همه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران واقعی این است که دم فرو بندند و بغضشان را درگلو نگه دارند و پیر شوند و بمیرند! تا بعد از مردن آن‌ها احیانا مراسم بزرگداشتی برایشان گرفته شود و باز هم عده‌ای فرصت را مغتنم شمرده و در فضیلت خبر و خبرنگار قلم‌فرسایی کنند!

امروز باز هم روز خبرنگار رسیده‌ است روزی كه نه می‌توان برای آن آغازی متصور شد و نه پایانی!.

نوشته شده توسط علی كرم نیـــــــــرم - | نظر شما در مورد این مطلب (- -)