تبلیغات
گنــاوه نویــن - دستگیری رهبر صربها در جنگ داخلی بوسنی

دستگیری رهبر صربها در جنگ داخلی بوسنی

رادوان کارادزیچ، رهبر صرب های بوسنی در زمان جنگ داخلی این کشور در دهه نود، بازداشت شده است.

دفتر ریاست جمهوری صربستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد آقای کارادزیچ روز دوشنبه به وسیله نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شد.

بر اساس این بیانیه، آقای کارادزیچ بر اساس قانون همکاری با دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی در یوگوسلاوی سابق، در لاهه، هلند، تحویل دادگاه داده شده است.

رادوان کارادزیچ که به رهبری عملیات نسل کشی مسلمانان بوسنی متهم است، پس از پایان جنگ در بوسنی تحت تعقیب بین المللی قرار گرفت.

ده ها هزار تن در جنگ داخلی بوسنی که از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ در جریان بود، کشته شدند.

این فرمانده صرب های بوسنی متهم به رهبری عملیات کشتار ۷۵۰۰ مرد و پسر نوجوان مسلمان پس از سقوط شهر سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ است.

آقای کارادزیچ پس از توافقنامه صلح دیتون در سال ۱۹۹۶ ناپدید شد و سازمان های اطلاعاتی غربی بیشتر از یک دهه در پی او بوده اند.

او در این سال ها بین مناطق صرب نشین بوسنی و صربستان در رفت و آمد بوده است.

راتکو ملادیج، فرمانده ارتش صرب بوسنی و از دستیاران نزدیک آقای کارادزیچ نیز تحت تعقیب است و تاکنون بازداشت نشده است.

استقبال بین المللی

دادستان کل دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی در یوگوسلاوی سابق از بازداشت رادوان کارادزیچ به عنوان یک قدم بزرگ نام برده است.

سرژه برامرتز با ابراز خرسندی از بازداشت آقای کارادزیچ، به مقام های صربستان و نیروهای امنیتی این کشور به خاطر این موفقیت تبریک گفت.

به گفته او، این رخداد برای قربانیان جنایت های جنگی در بوسنی و عدالت جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

با انتشار خبر بازداشت رادوان کارادزیچ، مردم در تعدادی از شهرهای بوسنی برای ابراز شادمانی به خیابان ها آمدند.

همچنین، ناظران گفته اند که اقدام دولت صربستان در بازداشت آقای کارادزیچ یکی از موانع عمده در راه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را از میان بر می دارد.

رادوان کارادزیچ همواره اتهام های وارد شده بر خود را رد کرده است.

او علاوه بر کشتار ۷۵۰۰ مسلمان پس از سقوط سربرنیتسا، به گلوله باران سارایوو در جریان جنگ داخلی و استفاده از ۲۸۴ نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد به عنوان سپر انسانی در سال ۱۹۹۵ متهم است.

در پی پخش تصاویر تیرباران غیرنظامیان بازداشت شده در سربرنیتسا از تلویزیون صربستان و بازداشت تعدادی از ژنرال های صرب بوسنی، فشار بین المللی برای بازداشت رادوان کارادزیچ از بهار ۲۰۰۵ افزایش یافت

نوشته شده توسط علی كرم نیـــــــــرم - | نظر شما در مورد این مطلب (- -)