تبلیغات
گنــاوه نویــن - زن پس از فوت شوهر از تمام اموال شوهر ارث می‌برد

زن پس از فوت شوهر از تمام اموال شوهر ارث می‌برد

اعضای شورای مركزی سازمان اسلامی دانشجویان ایران (سادا) در دیدار با آیت‌الله‌العظمی صانعی بر لزوم وحدت حوزه و دانشگاه تاكید كردند.

 آیت‌الله‌العظمی صانعی در این دیدار ضمن تاكید بر وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: اگر یك فرد یا یك جامعه بخواهد به كمال برسد یا اگر حكومتی بخواهد زیردستان خود را به كمال اعلی برساند این امر مستلزم فهم دقیق و عمیق مسائل و ریشه‌یابی امور است و با ارتجاع و عوام‌فریبی نمی توان به كمال رسید.

وی با اشاره به فرمایش امام باقر(علیه السلام) كه می فرمایند" الكمال كل الكمال التفقه فی‌الدین و الصبرعلی‌النائبه و تقدیرالمعیشه" اظهار داشت: لازمه تفقه در دین سوال است و حق سوال كردن باید در همه جا اعم از خانه، مدرسه، دانشگاه و مراكز دولتی و حكومتی محفوظ باشد و سوال شونده هم باید با حوصله جواب بدهد و شما مطمئن باشید وقتی كار برای خدا باشد، تفقه و ریشه‌یابی و سوال كردن ما برای خدا باشد، این امر نتیجه خواهد داد و این درسی است كه امام باقر(ع) به ما آموخته است.

وی افزود: دومین لازمه رسیدن به كمال اعلی ایستادگی در برابر مشكلات است" الصبر علی النائبه" چه فرد باشد چه استاد دانشگاه باشد و چه حكومت و البته توجه داشته باشیم كه حل مشكل با سوال متفاوت است، صبر بر نایبه این نیست كه حكومت به مردم بگوید ما هم مثل شما درد را می فهمیم حالا چاره كار چیست؟ بلكه صبر بر نائبه یعنی این كه انسان در مقابل فشارها و مشكلات ایستادگی كند و آنها را حل نماید.

آیت‌الله‌العظمی صانعی در ادامه و با اشاره به فراز سوم كلام امام باقر(ع) در موضوع تقدیر معیشت و اهمیت آن در زندگی دنیا و آخرت مردم گفت: امروز همه اعم از حكومت، جامعه شناسان، اقتصاددانان و غیره باید بنشینند و این وضعی را كه به وجود آمده حل كنند.

وی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بررسی طرح ارث زن از اموال غیرمنقول شوهر در مجلس شورای اسلامی افزود: این موضوعی است كه بنده حدود 10 سال قبل در درس خارج فقه در مدرسه فیضیه براساس كتاب و روایات صحیحه و اجتهاد جواهری نظر فقهی آن را داده‌ام و معتقدم زن پس از فوت شوهر از تمام اموال منقول و غیرمنقول شوهر ارث می‌برد. این نظریه سابقه تاریخی فقهی دارد و علمای سلف همانند ابن جنید اسكافی و حاج آقا رحیم ارباب به این مساله به طور صریح فتوی داده‌اند هر چند مساله از نظر اقوال و روایات مورد اختلاف بین فقها بوده و هست.

در این دیدار هم‌چنین سید محمد امین موسوی، دبیر كل سادا ضمن تاكید بر وحدت این دو نهادعلمی تصریح كرد: دانشگاه به عنوان جایگاه آگاهی‌بخش جامعه باید در جهت كمال و اعتلای جامعه اسلامی گام بردارد و وحدت این دو نهاد علمی نیز باید در جهت آگاهی عموم مردم و تقویت عقلانیت باشد.

وی هم‌چنین اظهار داشت: حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های علوم انسانی باید در جهت تولید علوم انسانی اسلامی قدم بردارند؛ چرا كه گفتمان غالب علوم انسانی در دانشگاه‌ها ترجمان كتب غربی است.

منبع:نواندیش

نوشته شده توسط علی كرم نیـــــــــرم - | نظر شما در مورد این مطلب (- -)